&
VELKOMMEN!
Kulturmeglerne AS er et konsulent­selskap med kultur og media som spesial­område. Vi har et bredt kontakt­nett og arbeider både innenfor PR, markedsføring, prosjektledelse og forretningsutvikling.

Kontaktinformasjon:

Kulturmeglerne
Kongensgate 23
0153 OSLO
T. 22405990


 

JEG ER DINA: STORSLAGEN PREMIERE I FRANKRIKE

9. april går Ole Bornedals og Nordisk Films Jeg er Dina opp på franske kinoer i rundt 80 kopier. Maria Bonnevie (filmens Dina) var nylig i Paris og møtte franske aviser og ukeblader, som alle viser stor interesse for filmen.
Uken før premieren, 31. mars, blir det arrangert festpremiere i samarbeid med en stor humanitær organisasjon (Den Europeiske Føderasjon for forsvunne og seksuelt misbrukte barn) på en av Paris’ flotteste kinoer, MK2 Biblioteque – i Biblioteque François Mitterand. Både Maria Bonnevie, Gérard Depardieu (som spiller Jacob i filmen), forfatteren Herbjørg Wassmo, filmens produsenter Per Holst og Axel Helgeland, samt Egmont/Nordisk Films toppsjef Steffen Kragh, vil være til stede. I tillegg har den franske statsministeren Jean-Pierre Raffarin tilsagt sitt nærvær – med forbehold for den internasjonale utviklingen. Bonnevie og Wassmo er invitert til Paris av den norske ambassaden og de blir ledsaget til kinoen av ambassadør Rolf Trolle Andersen med frue.

Wassmo æresgjest
Den norske ambassaden arrangerer dagen etter en stor mottagelse hjemme hos ambassadøren, etterfulgt av en visning av filmen for bortimot 400 gjester, med Herbjørg Wassmo som æresgjest. Den kjente tyske cellisten Maria Kliegel, som spiller Dinas cello-soli i filmen, vil holde en mini-konsert før forestillingen.

Herbjørg Wassmos franske forlag Gaïa relanserer Dinas Bok i et opplag på 10.000. Boken er tidligere solgt i ca. 25.000 eksemplarer i Frankrike. Herbjørg Wassmo får travle dager i Paris med å signere bøker.

Suverent mest sette kinofilm i Norden
Filmen Jeg er Dina var fjorårets suverent mest sette film på norske kinoer, og den ble sett av ca. 630.000 på kino i Norden. Filmen vant to hovedpriser på den internasjonale film-festivalen i Montréal, i tillegg til en Amanda og fem danske Robert-priser. Internasjonalt er den solgt til nærmere 70 land.

Ytterligere opplysninger:
Produsent Axel Helgeland, Nordisk film AS
Tlf: 24 14 92 95
e-post: axel.helgeland@nordiskfilm.com.

Oppdatert: 19.03.2003 kl. 10:00
Siste pressemeldinger fra Kulturmeglerne.
Jeg er Dina

Offisiell hjemmeside for Jeg er Dina. Bilder, trailere, presseskriv, bakgrunnsstoff.

 

Kulturmeglerne - Kongensgate 23, 0153 OSLO, t. 22405990 - kulturmeglerne@kulturmeglerne.no
Copyright © Kulturmeglerne 2002-07
Powered by Ottmar.no