&
VELKOMMEN!
Kulturmeglerne AS er et konsulent­selskap med kultur og media som spesial­område. Vi har et bredt kontakt­nett og arbeider både innenfor PR, markedsføring, prosjektledelse og forretningsutvikling.

Kontaktinformasjon:

Kulturmeglerne
Kongensgate 23
0153 OSLO
T. 22405990


 

LENA ENDRE OG LINE VERNDAL I NY NORSK FILM

23.09.09: Om få uker går den nye norske filmen LIMBO i opptak på Trinidad. Filmen, som skal regisseres av spillefilmdebutant Maria Sødahl, har Line Verndal og svenske Lena Endre i to av hovedrollene. Maria Sødahl har også skrevet manus til filmen som har kinopremiere høsten 2010.
Del |
Lena Endre (t.v.) og Line Verndal. Foto: Eirik Pettersen
Med expatriates-miljøet i oljebransjen på Trinidad som bakteppe, skal LIMBO bli en film om kjærlighet, samliv, fristelser og svik i et miljø langt, langt hjemmefra.

MANUS OG REGI: MARIA SØDAHL
Maria Sødahl har vist et usedvanlig fortellertalent i sine tidligere produksjoner, og mange har gledet seg til hennes regidebut. Hun er utdannet fra den danske filmskolen i 1993 og har regissert TV-dramaer, dokumentarfilmer og en rekke kort- og novellefilmer, bl.a. Life is hard and then you die, Bulldozer, Sara, Afrika, De 7 dødssyndene – Vrede og dokumentarfilmen Den skandinaviske drømmen. Hun har vunnet flere nasjonale og internasjonale priser for sitt arbeid. Hun debuterer nå som manusforfatter og langfilmregissør.

LINE VERNDAL
Line Cecilie Verndal, født 1972 i Oslo, ble uteksaminert fra Statens Teaterhøgskole i 1995. Verndal filmdebuterte i Livredd (1997) og hadde småroller i filmer som Salige er de som tørster (1997) og Wassmo-filmatiseringen Jeg er Dina (2002). Hun hadde større og mer varierte roller i Ulvesommer (2003), Kvinnen i mitt liv (2003) og 5 løgner (2007). På TV har hun vært å se i dramaseriene Ved kongens bord (2005) og Brigaden (2002), Seks som oss (2004) og Nissene på låven (2001), men ble for alvor kjent gjennom NRKs populære fjernsynsserie Himmelblå (2008), hvor hun spiller alenemoren Marit som bryter opp og reiser ut i havgapet.

LENA ENDRE
Lena Endre, født 1955 i Sverige, har vært tilknyttet Dramaten i Stockholm hvor hun har hatt en rekke ulike roller. Endre filmdebuterte i 1984, men ble først kjent for et større publikum gjennom en birolle i Bille Augusts fjernsynsserie Den goda viljan (1991) etter Ingmar Bergmans manus. Senere spilte hun Bergmans mor Karin i filmen Söndagsbarn (1992). Hun leverte fine prestasjoner i litteraturfilmatiseringene Kristin Lavransdatter (1995; som Eline Ormsdatter), Jerusalem (1996) og Juloratoriet (1996), og medvirket i Bergmans fjernsynsspill Larmar och gör sig till (1997) og Liv Ullmanns film Trolösa (2000). I 2002 hadde hun hovedrollen som suksessforfatteren Sara i Unni Straumes film Musikk for bryllup og begravelser, hun spilte mot Michael Persbrandt i både Alla älskar Alice (2002), Dag och natt (2004) og Himlens Hjärta (2008), de to sistnevnte regissert av Simon Staho. Hun har også en sentral rolle i den internasjonale filmsuksessen basert på Stieg Larssons bestselgere Män som hatar kvinnor (2009) Flickan som lekte med elden og Luftslottet som sprängdes, der hun spiller Erica Berger.

FILMFAKTA
Innspillingsperiode på Trinidad: 12. oktober - 20. november 2009.
Norgespremiere: Høsten 2010.
Produsent og distributør: SF Norge AS v/Gudny Hummelvoll.
Co-produsenter: Nimbus Film (Danmark) og Bob Film (Sverige).

Pressekontakt: Svanhild Sørensen, tlf: 22405991 / 90866747.

Oppdatert: 23.09.2009 kl. 13:25
 

Kulturmeglerne - Kongensgate 23, 0153 OSLO, t. 91525313 - kulturmeglerne@kulturmeglerne.no
Copyright © Kulturmeglerne 2002-07
Powered by Ottmar.no