&
VELKOMMEN!
Kulturmeglerne AS er et konsulent­selskap med kultur og media som spesial­område. Vi har et bredt kontakt­nett og arbeider både innenfor PR, markedsføring, prosjektledelse og forretningsutvikling.

Kontaktinformasjon:

Kulturmeglerne
Kongensgate 23
0153 OSLO
T. 22405990


 

RUSS KOMPONERER FOR OSLO-FILHARMONIEN

19.05.2010: 180 russ har sammen komponert et verk som urframføres i Oslo konserthus av Oslo-filharmonien i morgen. Russen er avgangselever i musikk og er i prosjektet ung.kom blitt veiledet av profesjonelle komponister fram til et ferdig musikkverk, som framføres av Norges fremste orkester under ledelse av dirigenttalentet Håkon Daniel Nystedt (29).
Del |
180 russ fra seks videregående skoler i Oslo og omegn har komponert et verk for Oslo-Filharmonien, som urframføres i Oslo konserthus i morgen klokken 19.30. Det er avgangselevene ved musikklinjene på Oslo-skolene Manglerud VGS, Foss VGS, Rud VGS og Oslo By Steinerskole, samt Steinerskolen i Bærum og Ski VGS som har fått den prestisjefylte oppgaven å skape et verk for Norges ledende orkester, Oslo-Filharmonien.
I morgen blir det framført under ledelse av det unge dirigenttalentet Håkon Daniel Nystedt (bildet), som de siste årene allerede har rukket å dirigere
Håkon Daniel Nystedt, dirigent.
Kringkastingsorkesteret, bli assisterende dirigent for Kristiansand Symfoniorkester og siden 2005 har vært kunstnerisk leder for Oslo Kammerkor.
Prosjektet ung.kom er et samarbeid mellom Oslo-Filharmonien og Norsk komponistforening. Hver skole har fått tildelt hver sin unge komponist som coach og har jobbet fram verket siden januar i år, i tett samarbeid med dirigenten og Filharmonien.
—Dette prosjektet skaper en helt unik musikkopplevelse, trekker til seg et yngre publikum til Oslo-filharmonien og kan også føre til at vi får flere unge norske komponister. Her kan ungdom få anledning til å bruke det flotteste orkesteret i Norge og skjønne hva det vil si å komponere for et ekte symfoniorkester, sier Asbjørn Schaathun, styreleder i Norsk Komponistforening om prosjektet.

Konserten i Oslo konserthus innledes med Mussorgskijs Bilder på en utstilling. Det er ikke tilfeldig: De som kjenner denne populære musikalske bildemontasjen, vet at den har korte mellomspill som heter “promenader” – som spilles mens vi “går fra bilde til bilde” på utstillingen. På samme måte er også musikkbidragene fra ung.kom satt sammen. Hver skole har komponert hvert sitt ”bilde” i felleskap og de korte verkene er sydd sammen til en helhet av komponist Helge Sunde. De seks unge komponistene som har coachet elevene er Erik Dæhlin, David Bratlie, Rune Rebne, Bjørn Bolstad Skjelbred, Arnt Håkon Ånesen og Bente Leiknes Thorsen.
—Det er alltid spennende å høre hvordan et verk blir når det blir framført av et helt symfoniorkester, men for de unge videregåendeelevene er det helt spesielt, og ganske overveldende, tror jeg. Mange av dem er vant til å leke seg med musikk på pc-en sin, dette er jo noe helt annet, sier komponist Bente Leiknes Thorsen, som har lært russ på Manglerud videregående skole å komponere for fullt orkester.
Russ Jonatan Ekblad Aagaard.

—Vi jobbet fram verket ved å improvisere med dagligdagse lyder. Det er helt storslagent å endelig skulle høre Oslo-filharmonien framføre det vi har komponert! Selv ønsker jeg å bli komponist, nå skjønner jeg mye mer av hva det innebærer og det er kreativt krevende på alle måter, sier Jonatan Ekblad Aagaard (19 år, bildet nederst) fra Manglerud videregående skole, som er blant elevene som har komponert for Oslo-Filharmonien.

Se ungdommenes videoblogg fra prosjektet her

For mer info, kontakt og høyoppløste bilder: Hilde Østby i Kulturmeglerne, mobil 97 97 35 72, e-post: hilde.ostby@kulturmeglerne.no

Oppdatert: 19.05.2010 kl. 20:28
 

Kulturmeglerne - Kongensgate 23, 0153 OSLO, t. 91525313 - kulturmeglerne@kulturmeglerne.no
Copyright © Kulturmeglerne 2002-07
Powered by Ottmar.no